Chcesz mieć wpływ na to, jak wygląda miejsce w którym żyjesz?

03.11.2016, Kategoria: Aktualności

Pragniemy Państwa poinformować, iż Gmina Nawojowa przystąpiła do opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR) na lata 2016-2024 Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki. GPR jest dokumentem, który umożliwi Gminie odpowiednie prowadzenie skoncentrowanej terytorialnie oraz przemyślanej rewitalizacji.

Chcesz mieć wpływ na to, jak wygląda miejsce w którym żyjesz?
Pragniemy Państwa poinformować, iż Gmina Nawojowa przystąpiła do opracowywania
Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR) na lata 2016-2024

Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki. GPR jest dokumentem, który umożliwi Gminie odpowiednie prowadzenie skoncentrowanej terytorialnie oraz przemyślanej rewitalizacji.

Odpowiednio zaplanowane oraz zrealizowane działania przyczynią się do podniesienia jakości życia mieszkańców z najbardziej zdegradowanego obszaru Gminy, do którego zgodnie z wynikami przeprowadzonej diagnozy należą części miejscowości:

  • Bącza Kunina,
  • Homrzyska,
  • Nawojowa,
  • Żeleźnikowa Mała,
  • Żeleźnikowa Wielka.

Szczegółowe granice wyznaczonych obszarów stanowią załączniki od 1 do  5 uchwały Rady Gminy Nawojowa z dnia 3 października 2016r. w sprawie: wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji na terenie wiejskim Gminy Nawojowa. Uchwała znajduje się: http://bip.malopolska.pl/ugnawojowa/Article/get/id,1242521.html
Na wyżej wymienionych obszarach występuje w odniesieniu do całej Gminy szczególna koncentracja:

  • problemów społecznych – ujemne saldo migracji, obciążenie demograficzne, duży odsetek osób korzystających z pomocy społecznej, wysoki poziom bezrobocia, przestępczość;
  • gospodarczych – niski poziom przedsiębiorczości;
  • przestrzenno-funkcjonalnych – wysoka liczba budynków wymagających pilnego remontu/wykończenia;
  • technicznych – niski stopień skanalizowania lub brak kanalizacji;
  • oraz środowiskowych – niska jakość powietrza.

Zachęcamy do zgłoszenia przedsięwzięć, które Państwo planują realizować, a które mogą przyczynić się do rozwiązania problemów na obszarze zdegradowanym oraz do podniesienia jakości życia mieszkańców. Wszystkie zgłaszane przedsięwzięcia zostaną zgromadzone oraz ocenione pod kątem możliwości ujęcia ich w dokumencie.
Przed wysłaniem formularza prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami zgłaszania przedsięwzięć.

Przedsięwzięcia znajdujące się w GPR będą mogły ubiegać się o dofinansowanie ze środków RPO WM.

Szczegółowe zasady zgłaszania przedsięwzięć rewitalizacyjnych

  1. Należy wypełnić wszystkie pola formularza – formularze niekompletne, z brakującymi danymi lub z nieuzupełnionymi danymi wnioskodawcy nie będą podlegały weryfikacji.
  2. Kompletne formularze można składać:
  • pocztą elektroniczną, przesyłając formularz na adres: gmina@nawojowa.pl ;
  • listownie/osobiście do: Urząd Gminy Nawojowa ul. Ogrodowa 2, pok. 31
  1. Formularze można składać w terminie 03.11.2016 r. – 16.11.2016 r. W przypadku propozycji składanych osobiście oraz korespondencyjnie (zarówno pocztą elektroniczną, jak i tradycyjną), decyduje data wpływu do Urzędu. Formularze, złożone po upływie wyznaczonego terminu, nie będą podlegały weryfikacji.
  2. Zgłoszone przedsięwzięcia zostaną zweryfikowane pod kątem zgodności z celami rewitalizacji, możliwości ich wpływu na eliminację lub ograniczenie zjawisk negatywnych, zdiagnozowanych na zdegradowanych obszarach oraz ich wykonalności.
  3. Przedsięwzięcia, spełniające przesłanki, określone w pkt 4, zostaną poddane weryfikacji merytorycznej, pod kątem:
  • stopnia oddziaływania rezultatów przedsięwzięcia na eliminację lub ograniczenie zjawisk negatywnych na zdegradowanych obszarach;
  • stopnia realności wskazanych efektów przedsięwzięcia (prognozowane rezultaty wraz ze wskaźnikami);
  • stopnia kompleksowości przedsięwzięcia (tzn. w jaki sposób prognozowane rezultaty, oprócz wpływu na rozwiązanie problemów w sferze, której bezpośrednio przedsięwzięcie dotyczy, oddziałują na rozwiązanie problemów w pozostałych sferach rewitalizacji).
  1. Przedsięwzięcia, spełniające w najszerszym zakresie wszystkie wymagane kryteria, mogą zostać ujęte w Gminnym Programie Rewitalizacji, przy czym wpisanie ich do GPR nie jest tożsame z zapewnieniem środków na ich realizację.
  2. Jeżeli zespół weryfikujący stwierdzi konieczność usunięcia drobnych błędów lub dokonania poprawek (wyłącznie w zakresie technicznej strony wypełnienia formularza), może wezwać wnioskodawcę, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, do ich uzupełnienia we wskazanym terminie. Brak korekty lub uzupełnienia braków przez wnioskodawcę, będzie skutkował odrzuceniem projektu.

Zapraszamy Państwa do współpracy przy tworzeniu tego dokumentu na każdym jego etapie.
Uchwalenie Gminnego Programu Rewitalizacji umożliwi ubieganie się o dofinansowanie na część zaplanowanych projektów rewitalizacyjnych, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego.

Wspólnie zaplanujmy rewitalizację Gminy Nawojowa !

Masz pytania, wątpliwości, sugestie?

Zapraszamy do kontaktu z:

  • Urząd Gminy Nawojowa: Janusz Cabak – sekretarz Gminy Nawojowa, tel. 18 449 27 51, sekretarz@nawojowa.pl
  • firmą ATMOTERM S.A. (wykonawcą projektu) tel. 734 413 684, rewitalizacja@atmoterm.pl
Autor: Janusz Cabak
Data: 02.11.2016

Załączniki