W Urzędzie Gminy w Nawojowej funkcjonuje punkt konsultacyjno-informacyjny dotyczący Programu „Czyste powietrze”.
Celem programu jest Poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Dla kogo program?
Dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Na co można otrzymać dofinansowanie ?
Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Ile można otrzymać dofinansowania?
Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.
W ramach prowadzenia punktu pracownik Urzędu udziela informacji o programie „Czyste powietrze”, pomaga w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie oraz rozliczenie przyznanego dofinansowania, w tym poprawne wypełnianie wniosku o płatność oraz kompletowanie wymaganych załączników.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do kontaktu z Urzędem Gminy Nawojowa
i złożenia wniosku o dofinansowanie za pośrednictwem Punktu.
Zachęcamy do zapoznania się z Programem Czyste Powietrze, Regulaminem naboru wniosków oraz z załącznikami. Informacje na temat Programu Czyste Powietrze można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie: https://portal.wfos.krakow.pl
Przypominamy również o obowiązującej uchwale antysmogowej dla Małopolski:
Uchwała antysmogowa dla małopolski nakłada obowiązek wymiany starych kotłów na węgiel i drewno do końca 2022roku- dotyczy wszystkich kotłów poniżej 3 klasy
Obowiązek wymiany kotłów spełniających podstawowe wymagania emisyjne (klasa 3 lub 4 ) do końca 2026 roku.
Od 1 stycznia 2023 roku kominki muszą posiadać sprawność cieplną na poziomie minimum 80% bądź spełniać wymagania ekoprojektu (np. poprzez wyposażenie w elektrofiltr).
Od 1 lipca 2017 roku zakaz stosowania mułów i flotów węglowych oraz zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%.