Zestawienie udziału Gminy Nawojowa w Programie „Czyste Powietrze” na dzień 31.03.2023r.

12.04.2023, Kategoria: Artykuły dotyczące czystego powietrza

W ramach zawartego porozumienia z WFOŚIGW w Krakowie w Urzędzie Gminy w Nawojowej funkcjonuje punkt konsultacyjno-informacyjny dotyczący Programu „Czyste Powietrze”.

W ramach zawartego porozumienia z WFOŚIGW w Krakowie w  Urzędzie Gminy w Nawojowej funkcjonuje punkt konsultacyjno-informacyjny dotyczący Programu „Czyste Powietrze”.

 

Zestawienie tabelaryczne danych Gminy Nawojowa na dzień 31.03.2023r.

Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć

Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji

201

82

 

1 760 216,78 zł

 

Celem programu jest Poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

W ramach prowadzenia punktu, wyznaczeni pracownicy Urzędu Gminy Nawojowa  udzielają informacji o programie „Czyste powietrze”, pomagają w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie oraz rozliczenie przyznanego dofinansowania, w tym poprawne wypełnianie wniosku o płatność oraz kompletowanie wymaganych załączników.
 

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do kontaktu z Urzędem Gminy Nawojowa
i złożenia wniosku o dofinansowanie za pośrednictwem Punktu.

Punkt czynny jest cały czas w godzinach pracy urzędu- w poniedziałki od 8:00 do 16:00, a od wtorku do piątku od 7:30 do 15:30.

Kontakt telefoniczny: Urząd Gminy Nawojowa 18 44 57 068

Zachęcamy do zapoznania się z Programem Czyste Powietrze, Regulaminem naboru wniosków oraz
z załącznikami. Informacje na temat Programu Czyste Powietrze można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie:

https://www.czystepowietrze.gov.pl/

Przypominamy także o zmianach w Programie „Czyste Powietrze” od 3 stycznia 2023r.:

  1. Niekwalifikowalny podatek VAT.
  2. Braku określenia granicy kosztów kwalifikowanych dla takich inwestycji jak: wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz docieplenie przegród budowlanych.
  3. Wzrost maksymalnej wysokość dotacji z 79 do 135 tys. zł.
  4. Podniesienie wysokości progów dochodowych.
  5. Umożliwieniu złożenia drugiego wniosku (pod warunkiem rozliczenia poprzednio składanego wniosku i na inny zakres niż dotychczas rozliczone przedsięwzięcie, Jeśli pierwszy wniosek złożono do 14.05.2020, drugi wniosek w roku 2021/2022, to można złożyć obecnie 3 wniosek oczywiście na zakres nierozliczany we wcześniejszych dwóch wnioskach).
  6. Podniesienie kwoty dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną.
  7. Wprowadzenie możliwości uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych ≤ 20 mg/m3 w przypadku, gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu.
  8. Warunkiem otrzymania dofinansowania na kompleksową termomodernizację jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej  na cele ogrzewania budynku do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40 proc.
  9. Kotły na drewno i/lub pellet o nieobniżonej emisyjności cząstek stałych (o wartości ≤ 20 mg/m3) będą dotowane tylko dla wniosków złożonych do 30 czerwca 2023 (to znaczy że od lipca 2023 kotły na te paliwa muszą spełniać wymóg obniżonej emisyjności).

 

Autor: nawojowa