Program „ Dobry start” od 1 lipca 2019r.

24.06.2019, Kategoria: Informacje Ośrodka Pomocy Społecznej

W związku ze zbliżającą się datą (1 lipca 2019 r.) rozpoczęcia przyjmowania wniosków o ustalenie prawa do świadczenia dobry start (z tytułu rozpoczęcia 1 września 2019 r. kolejnego roku szkolnego 2019/2020), uprzejmie informujemy, że akty prawne regulujące ww. świadczenie, pozostają niezmienne, aktualne i obowiązujące.

W związku z powyższym, realizacja świadczenia dobry start od lipca 2019 r. z tytułu rozpoczęcia 1 września 2019 r. roku szkolnego 2019/2020, odbywać się będzie na takich samych zasadach jak w roku ubiegłym (w szczególności aktualne pozostają informacje, na temat realizacji ww. programu, w tym wzór wniosku, zamieszczone na stronie internetowej

Dla kogo wsparcie?

Świadczenie dobry start przysługuje na wniosek, raz w roku, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego do ukończenia:

- przez dziecko lub osobę uczącą się 20. roku życia

- przez dziecko lub osobę uczącą się 24. roku życia –w przypadku niepełnosprawnych dzieci lub osób uczących się

Świadczenie przysługuje dla dziecka lub osoby uczącej się w:

- szkole podstawowej, dotychczasowym gimnazjum

- szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej szkole ponadgimnazjalnej

- szkole artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki w innych placówkach edukacyjnych: w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym oraz ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym

Świadczenie nie przysługuje na: dzieci uczące się w przedszkolu, dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne (tzw. zerówka) w przedszkolu  lub szkole oraz osoby uczące się w szkole policealnej i szkole dla dorosłych.

Jak dostać świadczenie?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama, tata, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Uwaga: świadczenie dobry start nie podlega zasadom tzw. koordynacji przepisów

zabezpieczenia społecznego, co oznacza, że nawet w przypadku gdy drugi rodzic pracuje

za granicą w kraju Unii Europejskiej, to gmina nie przysyła wniosku do wojewody.

Gdzie złożyć wniosek?

Obsługę programu „Dobry Start” rząd zlecił samorządom gminnym i powiatowym.

W efekcie wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” będzie można składać w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej będą z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Ważne terminy

Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia także drogą tradycyjną (papierową).

Ważne! Wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada.

Kiedy pomoc trafi do rodziny?

Im wcześniej jednak rodzina złoży wniosek, tym szybciej trafi do niej świadczenie z programu „Dobry Start”. Złożenie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje bowiem wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Oznacza to, że – uwzględniając możliwości organizacyjne danej gminy – rodziny będą  mogły otrzymać wsparcie w terminie najbliższym rozpoczęcia roku szkolnego, czyli nawet przed 1 września. W przypadku gdy prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie, wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Łatwiejsza procedura

W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania świadczenia „Dobry Start” Zrezygnowano  z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej – będą one Wydawane   jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie  pobranych świadczeń. Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. Jeśli jednak takiego adresu zabraknie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście. Co ważne, nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia z programu „Dobry Start”.( Materiały Informacyjne MRPiPS)

Autor: GOPS Nawojowa
Data: 24.06.2019

Załączniki